Conference Program

 

Monday, June 21, 2010

Workshops Day
8:00 - 9:00
Registration
Hall of Building B - Via Opera Pia 15A
9:00 - 12:00
Workshops
RDCS
Room G3a
SN
Room G3b
Simplex
Room B1
ADSN
Room G2b
12:00 - 13:30
Lunch
13:30 - 17:30
Workshops
RDCS
Room G3a
  Simplex
Room B1
ASDN
Room G2b

 

Tuesday, June 22, 2010

A B C
8:00 - 9:00
Registration
Hall of Building B – Via Opera Pia 15A
9:00 - 9:30
Introduction and Welcome
Room B1
9:30 - 10:30
Keynote 1
A Computer Scientist Looks at the Energy Problem
Prof. Randy H. Katz, University of California, Berkeley, USA
Room B1
Chair: Xiaodong Zhang, Ohio State University
10:30 - 11:00
Break
11:00 - 12:30
A1: Data Center and Internet Networking
Room B1
Chair: David Du, University of Minnesota
B1: Location sensing and RFIDs
Room G3a
Chair: Tian He, University of Minnesota
C1: Data Centers,  Clouds, and Grids
Room G3b
Chair: Lucy Cherkasova, HP Labs
12:30 - 13:30
Lunch
13:30 - 15:00
A2: Network Coverage
Room B1
Chair: Mo Li, HKUST
B2: Data streaming and querying
Room G3a
Chair: Roman Vitenberg, University of Oslo
C2: Cyber-physical Systems
Room G3b
Chair: Abdelmajid Khelil, TU Darmstadt
15:00 - 15:30
Break
15:30 - 17:30
A3: IP Networks
Room B1
Chair: Anwitaman Datta, NTU Singapore
B3: System Security
Room G3a
Chair: Xinwen Fu, University of Massachusetts
C3: Data Management
Room G3b
Chair: Krishna Kant, Intel Research
17:30 - 18:30
TPDS Open Editorial Board Meeting
Room G2b
19:30
Welcome Reception
Villa Cambiaso
Via Montallegro, 1

 

Wednesday, June 23, 2010

A B C
9:00-10:00
Keynote 2
Quality of Network Resilience — Challenges, Solutions, and Trends
Prof. Andrzej Jajszczyk, AGH University of Science and Technology, Kraków, Poland
Room B1
Chair: Wojciech Cellary, Poznań University of Economics
10:00 - 10:30
Break
10:30 - 12:30
A4: Network Security
Room B1
Chair: Kui Ren, Illinois Institute of Technology
B4: Sensor Networks
Room G3a
Chair: Fan Ye, IBM Research
C4: Fault-tolerance
Room G3b
Chair: Michel Raynal, IRISa, Université de Rennes
12:30 - 13:30
Lunch
13:30 - 15:00
A5: Routing
Room B1
Chair: Chengchen Hu, Tsinghua University
B5: Social Networks
Room G3a
Philippas Tsigas, Chalmers University, Sweden
C5: Resource Allocation
Room G3b
Chair: Yu Cheng, Illinois Institute of Technology
15:00 - 15:30
Break
15:30 - 17:00
A6: Network Coding
Room B1
Chair: Wenjing Lou, Worcester Polytechnic Institute
B6: Vehicular Networks
Room G3a
Chair: Jie Wu, Temple University
C6: P2P
Room G3b
Chair: Hans-Arno Jacobsen, University of Toronto
17:00-18:00
TCDP Meeting
Room G2b
18:00-19:00
Networking Networking (N2) Women Meeting (http://www.comsoc.org/N2Women)
Room G3b
20:00
Conference Dinner

 

Thursday, June 24, 2010

A B C
9:00-10:00
Keynote 3
ICT paradigm shift and distributed/parallel computing
Dr. Toshitaka Tsuda, Fujitsu Laboratories Ltd, Japan
Room B1
Chair: Ming T. (Mike) Liu, Ohio State University
10:00 - 10:30
Break
10:30 - 12:30
A7: Publish-subscribe
Room B1
Chair: Franco Davoli, DIST- University of Genoa
B7: Network Measurement and Profiling
Room G3a
Chair: Alex Liu, Michigan State University
C7: Algorithms
Room G3b
Chair: Tianji Li, University of Texas Austin
12:30 - 13:30
Lunch
13:30-15:00
Panel
Configuration management challenges in large scale distributed systems
Organizers: Krishna Kant, Intel Research, USA
Participants: Tarek Abdelzaher (UIUC); Claudio Armani (Selex Communications); Massimo Banzi (Telecom Italia); Lucy Cherkasova (HP Labs); Mo Li (HKUST)
(http://www.kkant.net/ICDCS2010)
Room B1
15:00 - 15:30
Break
15:30 - 17:30
A8: Wireless Networks
Room B1
Chair: Chair: Mo Li, HKUST
B8: System Troubleshooting
Room G3a
Chair: Tarek Abdelzaher, University of Illinois at Urbana-Champaign
C8: Resource-efficiency
Room G3b
Chair: Sandro Zappatore, DIST-University of Genoa

 

Friday, June 25, 2010

Workshops Day
8:00 - 9:00
Registration
Hall of Building B - Via Opera Pia 15A
9:00 - 12:30
Workshops
ICDCS-SPCC
Room G3a
MNSA
Room G3b
WWASN
Room G2a
12:00 - 13:30
Lunch
14:00 - 17:30
Workshops
ICDCS-SPCC
Room G3a
MNSA
Room G3b
WWASN
Room G2a

 


A1: Data Center and Internet Networking
Tuesday, 11-12.30 – Room B1

'Ethernet on AIR' : Scalable Routing in Very Large Ethernet-based Networks
Dhananjay Sampath, Suchit Agarwal and Jose Joaquin Garcia-Luna-Aceves

Deployment of a Reinforcement Backbone Network with Constraints of Connection and Resources
Xin Wang

Phase Plane Analysis of Congestion Control in Data Center Ethernet Networks
Fengyuan Ren

B1: Location Sensing and RFIDs
Tuesday, 11-12.30 – Room G3a

3DLoc: Three Dimensional Wireless Localization Toolkit
Xinwen Fu, Yinjie Chen, Jizhi Wang, Jie Wang, Wei Yu and Nan Zhang

Design and Analysis of a New GPS Algorithm
Wei Li, Li Deng, Shuhui Yang, Zhiwei Xu and Wei Zhao

Scalable Arbitration Protocol for Dynamic Contactless RFID Systems
Chen Qian, Yunhuai Liu, Hoilun Ngan and Lionel Ni

C1: Data Centers, Clouds, and Grids
Tuesday, 11-12.30 – Room G3b

Mistral: Dynamically Managing Power, Performance, and Adaptation Cost in Cloud Infrastructures
Gueyoung Jung, Matti Hiltunen, Kaustubh Joshi, Richard Schlichting and Calton Pu

Nefeli: Hint-based Execution of Workloads in Clouds
Konstantinos Tsakalozos, Mema Roussopoulos, Vangelis Floros and Alex Delis

ARiA: A Protocol for Dynamic Fully Distributed Grid Meta-Scheduling
Amos Brocco, Apostolos Malatras, Ye Huang and Béat Hirsbrunner

A2: Network Coverage
Tuesday, 13:30-15:00 – Room B1

Stochastic Steepest-Descent Optimization of Multiple-Objective Mobile Sensor Coverage
Chris Y. T. Ma, David K. Y. Yau, Nung Kwan Yip, Nageswara S. V. Rao and Jiming Chen

Distributed Coverage in Wireless Ad Hoc and Sensor Networks by Topological Graph Approaches
Dezun Dong and Yunhao Liu

Link-centric Probabilistic Coverage Model for Transceiver-free Object Detection in Wireless Networks
Dian Zhang, Yunhuai Liu and Lionel M. Ni

B2: Data Streaming and Querying
Tuesday, 13:30-15:00 – Room G3a

StreamCloud: A Large Scale Data Streaming System
Vincenzo Gulisano, Ricardo Jimenez-Peris, Marta Patiño-Martinez and Patrick Valduriez

A Hybrid Approach to High Availability in Stream Processing Systems
Zhe Zhang, Yu Gu, Fan Ye, Hao Yang, Minkyong Kim, Hui Lei and Zhen Liu

Efficient and Progressive Algorithms for Distributed Skyline Queries over Uncertain Data
Xiaofeng Ding and Hai Jin

C2: Cyber-Physical Systems
Tuesday, 13:30-15:00 – Room G3b

Reliability Calculus: A Theoretical Framework to Analyze Communication Reliability in Cyber-Physical Systems
Wenbo He, Xue Liu, Long Zheng and Hao Yang

Resource Allocation in Distributed Mixed-Criticality Cyber-Physical Systems
Karthik Lakshmanan, Dionisio de Niz, Raj Rajkumar and Gabriel Moreno

Optimizing the Spatio-Temporal Distribution of Cyber-Physical Systems for Environment Abstraction
Linghe Kong, Dawei Jiang and Min-You Wu

A3: IP Networks
Tuesday, 15:30-17:30, Room B1

CONTRACT: Incorporating Coordination into the IP Network Control Plane
Zheng Cai, Florin Dinu, Jie Zheng, Alan Cox and T. S. Eugene Ng

Does Link Scheduling Matter on Long Paths?
Jorg Liebeherr, Yashar Ghiassi-Farrokhfal and Almut Burchard

CacheCast: Eliminating Redundant Link Traffic for Single Source Multiple Destination Transfers
Piotr Srebrny, Thomas Plagemann, Vera Goebel and Andreas Mauthe

Stable Path(s) Assignment for Inter-domain Routing
Rachit Agarwal, Virajith Jalaparti, Brighten Godfrey and Matthew Caesar

B3: System Security
Tuesday, 15:30-17:30, Room G3a

Escudo : A Fine-grained Protection Model for Web Browsers
Karthick Jayaraman, Wenliang Du, Balamurugan Rajagopalan and Steve Chapin

Are Your Hosts Trading or Plotting? Telling P2P File-Sharing and Bots Apart
Ting-Fang Yen and Michael K. Reiter

Secure Ranked Keyword Search over Encrypted Cloud Data
Cong Wang, Ning Cao, Jin Li, Kui Ren and Wenjing Lou

Practical Robust Communication in DHTs Tolerating a Byzantine Adversary
Maxwell Young, Aniket Kate, Ian Goldberg and Martin Karsten

C3: Data Management
Tuesday, 15:30-17:30, Room G3b

A New Buffer Cache Design Exploiting both Temporal and Content Localities
Jin Ren and Qing Yang

A Spinning Join That Does Not Get Dizzy
Philip W. Frey, Romulo Goncalves, Martin Kersten and Jens Teubner

RoLo: A Rotated Logging Storage Architecture for Enterprise Data Centers
Yinliang Yue, Lei Tian, Hong Jiang, Fang Wang, Dan Feng, Quan Zhang and Pan Zeng

Planning Algorithms for Bulk Transfer via Internet and Shipping Networks
Brian Cho and Indranil Gupta

A4: Network Security
Wednesday, 10:30–12:30 – Room B1

Empirical Study of a National-Scale Distributed Intrusion Detection System: Backbone-Level Filtering of HTML Responses in China
Jong C. Park and Jedidiah R. Crandall

FLoc : Dependable Link Access for Legitimate Traffic in Flooding Attacks
Soo Bum Lee and Virgil Gligor

Analyzing Self-Defense Investments in Internet Security Under Cyber-Insurance Coverage
Ranjan Pal and Leana Golubchik

Existence Theorems and Approximation Algorithms for Generalized Network Security Games
V.S. Anil Kumar, Rajmohan Rajaraman, Zhifeng Sun and Ravi Sundaram

B4: Sensor Networks
Wednesday, 10:30–12:30 – Room G3a

Design of Non-orthogonal Multi-channel Sensor Networks
Xing Xu, Ji Luo and Qian Zhang

An Efficient Algorithm for Cut Vertex Detection in Wireless Sensor Networks
Shuguang Xiong and Jianzhong Li

Adaptive Sampling and Diversity Reception in Multi-hop Wireless Audio Sensor Networks
Hong Luo, Jinge Wang, Yan Sun, Huadong Ma and Xiangyang Li

Versatile Stack Management for Multitasking Sensor Networks
Rui Chu, Lin Gu, Yunhao Liu, Mo Li and Xicheng Lu

C4: Fault-Tolerance
Wednesday, 10:30–12:30 – Room G3b

Complexity Analysis of Weak Multitolerance
Jingshu Chen and Sandeep Kulkarni

Message-Efficient Byzantine Fault-Tolerant Broadcast in a Multi-Hop Wireless Sensor Network
Guang Tan, Marin Bertier and Anne-Marie Kermarrec

Fault-Containing Self-Stabilization in Asynchronous Systems with Constant Fault-Gap
Sven Köhler and Volker Turau

Adaptive Jamming-Resistant Broadcast Systems with Partial Channel Sharing
Qi Dong and Donggang Liu

A5: Routing
Wednesday, 13:30-15:00 – Room B1

How Wireless Power Charging Technology Affects Sensor Network Deployment and Routing
Bin Tong, Zi Li, Guiling Wang and Wensheng Zhang

Distributed Construction of Connected Dominating Sets with Minimum Routing Cost in Wireless Networks
Ling Ding, Xiaofeng Gao, Weili Wu, Wonjun Lee, Xu Zhu and Ding-Zhu Du

Opportunistic Routing for Interactive Traffic in Wireless Networks
Tianji Li, Douglas Leith and Lili Qiu

B5: Social Networks
Wednesday, 13:30-15:00 – Room G3a

E-SmallTalker: A Distributed Mobile System for Social Networking in Physical Proximity
Zhimin Yang, Boying Zhang, Jiangpeng Dai, Adam Champion, Dong Xuan and Du Li

Fingerprinting Mobile User Positions in Sensor Networks
Mo Li, Xiaoye Jiang and Leonidas Guibas

Give2Get: Forwarding in Social Mobile Wireless Networks of Selfish Individuals
Alessandro Mei and Julinda Stefa

C5: Resource Allocation
Wednesday, 13:30-15:00 – Room G3b

Resource Allocation with Supply Adjustment in Distributed Computing Systems
Amir Danak and Shie Mannor

Distributed Gateway Placement for Cost Minimization in Wireless Mesh Networks
XiaoHua Xu, ShaoJie Tang and Xiang-Yang Li

Mely: Efficient Workstealing for Multicore Event-Driven Systems
Fabien Gaud, Sylvain Genevès, Renaud Lachaize, Baptiste Lepers, Fabien Mottet, Gilles Muller and Vivien Quéma

A6: Network Coding
Wednesday, 15:30-17:00 – Room B1

On Achieving Maximum Secure Throughput Using Network Coding Against Wiretap Attack
Xiangmao Chang, Jin Wang, Jianping Wang, Victor Lee, Kejie Lu and Yixian Yang

LT Network Codes
Mary-Luc Champel, Kévin Huguenin, Anne-Marie Kermarrec and Nicolas Le Scouarnec

Using Analog Network Coding to Improve the RFID Reading Throughput
Ming Zhang, Tao Li, Shigang Chen and Bo Li

B6: Vehicular Networks
Wednesday, 15:30-17:00 – Room G3a

TSF: Trajectory-based Statistical Forwarding for Infrastructure-to-Vehicle Data Delivery in Vehicular Networks
Jaehoon Jeong, Shuo Guo, Yu Gu, Tian He and David Du

When Transportation Meets Communication: V2P over VANETs
Nianbo Liu, Ming Liu, Jiannong Cao, Guihai Chen and Wei Lou

Safe and Stabilizing Distributed Cellular Flows
Taylor Johnson, Sayan Mitra and Karthikeyan Manamcheri Sukumar

C6: P2P
Wednesday, 15:30-17:00 – Room G3b

P2P Streaming Capacity under Node Degree Bound
Shao Liu, Minghua Chen, Sudipta Sengupta, Mung Chiang, Jin Li and Philip Chou

Replica Placement in P2P Storage: Complexity and Game Theoretic Analyses
Krzysztof Rzadca, Anwitaman Datta and Sonja Buchegger

Understanding and Improving Ratio Incentives in Private BitTorrent Systems
Zhengye Liu, Prithula Dhungel, Di Wu, Chao Zhang and Keith Ross

A7: Publish-Subscribe
Thursday, 10:30–12:30, Room B1

Divide and Conquer Algorithms for Publish/Subscribe Overlay Design
Chen Chen, Hans-Arno Jacobsen and Roman Vitenberg

B-SUB: A Practical Bloom-Filter-Based Publish-Subscribe System for Human Networks
Yaxiong Zhao and Jie Wu

Parameterized Maximum and Average Degree Approximation in Topic-based Publish-Subscribe Overlay Network Design
Melih Onus and Andrea W. Richa

Publisher Placement Algorithms in Content-based Publish/Subscribe
Alex King Yeung Cheung and Hans-Arno Jacobsen

B7: Network Measurement and Profiling
Thursday, 10:30–12:30, Room G3a

DISCO: Memory Efficient and Accurate Flow Statistics for Network Measurement
Chengchen Hu, Bin Liu, Hongbo Zhao, Kai Chen and Yan Chen

Minimizing Probing Cost and Achieving Identifiability in Network Link Monitoring
Qiang Zheng and Guohong Cao

Sifting through Network Data to Cull Activity Patterns with HEAPs
Esam Sharafuddin, Yu Jin, Nan Jiang and Zhi-Li Zhang

Adam2: Reliable Distribution Estimation in Decentralised Environments
Jan Sacha, Jeff Napper, Corina Stratan and Guillaume Pierre

C7: Algorithms
Thursday, 10:30–12:30, Room G3b

Distributed node coloring in the SINR model
Bilel Derbel and El-Ghazali Talbi

Stabilizing Locally Maximizable Tasks in Unidirectional Networks is Hard
Toshimitsu Masuzawa and Sebastien Tixeuil

Towards Power-Sensitive Communication on a Multiple-Access Channel
Gianluca De Marco and Dariusz Kowalski

Projection and Division: Linear-Space Verification of Firewalls
H. B. Acharya and M. G. Gouda

A8: Wireless Networks
Thursday, 15:30-17:30, Room B1

Localized Algorithm for Precise Boundary Detection in 3D Wireless Networks
Hongyu Zhou, Su Xia, Miao Jin and Hongyi Wu

Duty-Cycle-Aware Minimum Latency Broadcast Scheduling in Multi-hop Wireless Networks
Xianlong Jiao, Wei Lou, Junchao Ma, Jiannong Cao, Xiaodong Wang and Xingming Zhou

On the Impact of MIMO Diversity on Higher Layer Performance
Ece Gelal, Konstantinos Pelechrinis, Ioannis Broustis, Srikanth Krishnamurthy, Saif Mohammed, A. Chockalingam and Sneha Kasera

Multi-Dimensional Conflict Graph Based Computing for Optimal Capacity in MR-MC Wireless Networks
Hongkun Li, Yu Cheng, Chi Zhou and Pengjun Wan

B8: System Troubleshooting
Thursday, 15:30-17:30, Room G3a

Sentomist: Unveiling Transient Sensor Network Bugs via Symptom Mining
Yangfan Zhou, Xinyu Chen, Michael Lyu and Jiangchuan Liu

Visual, Log-based Causal Tracing for Performance Debugging of MapReduce Systems
Jiaqi Tan, Soila Kavulya, Rajeev Gandhi and Priya Narasimhan

Sketch-based Streaming PCA Algorithm for Network-wide Traffic Anomaly Detection
Yang Liu, Linfeng Zhang and Yong Guan

Quantifying and Querying Network Reachability
Amir Khakpour and Alex Liu

C8: Resource-Efficiency
Thursday, 15:30-17:30, Room G3b

An Energy-Efficient Distributed Algorithm for Minimum-Latency Aggregation Scheduling in Wireless Sensor Networks
Yingshu Li, Longjiang Guo and Sushil Prasad

Bounding Communication Delay in Energy Harvesting Sensor Networks
Yu Gu and Tian He

Capacity Scaling in Mobile Wireless Ad Hoc Network with Infrastructure Support
Wentao Huang, Xinbing Wang and Qian Zhang

Extracting More Capacity from Multi-Channel Multi-Radio Wireless Networks by Exploiting Power
Devu Manikantan Shila, Yu Cheng, Tricha Anjali and Peng-Jun Wan

 

Past Editions

ICDCS 2007 || ICDCS 2008 || ICDCS 2009
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
Sponsors
IEEE
Computer Society
Unige
DIST
CNIT
Datasiel
Elsag
Selex